Selleks, et puitfassaad kestaks aastakümneid, on oluline selle õige töötlemine ja hooldamine. Õigesti töödeldud puit on vihma ja UV-kiirguse eest kaitstud ning selle eluiga on pikem. Puidu töötlemisel veendu, et kasutad vastavalt fassaadi materjalile õigeid puidukaitsevahendeid.
Puit on nõudlik materjal ning seetõttu tuleb seda vaatamata õigele töötlusele ka regulaarselt puhastada ja selle viimistlust uuendada. Ideaalis võiks maja fassaadi värskendada viie kuni seitsme aasta tagant. Kuidas puitmaja fassaadi korrektselt hooldada ja värskendada?

Originaal pilt: Aubrey Odom-Mabey @ Unsplash
Analüüsimaks vajaliku hoolduse mahtu on soovitatav teha selgeks fassaadi olukord. Kas fassaadil esineb hallitust või sammalt? Või on värv kohati koorunud? Hallitaval või samblasel puidul värv ei püsi. Seega on oluline fassaad esmalt korralikult puhastada. Puidu puhastamiseks võib kasutada erinevaid sambla eemaldajaid, tugevat harja ning näiteks kõrgsurvepesurit. Lahtine ja kooruv värv eemalda kaabitsaga.
Tõenäoliselt märkad, et päikesepoolsel küljel on fassaad kiiremini kulunud. Seda põhjustab UV-kiirgus, mis kiirendab puitmaterjali lagunemist ning tekitab fassaadi pragusid. Purunenud või defektiga lauad oleks hea enne värvimist kas välja vahetada või võimalusel parandada.
Enne fassaadi uuesti värvimist tuleb sellel lasta kuivada ning seejärel seda viimistleda puidukaitsevahendiga (näiteks immitus, peits, värv). Enne värvimist kata aknad ja aknaplekit, sokli plekid ja vajadusel maapind, et vältida värvipritsmete sattumist mittevajalikele pindadele.
Välisfassaadi värvimiseks vali sobiv ilm. Välistemperatuur võiks mitte jääda alla 10 ja üle 25 soojakraadi. Sellistes tingimustes kuivab värv kõige õigemini. Puitfassaadi värvimisel kasutatakse üldiselt pintslit, mitte rulli. Pintseldades läheb värv tugevamalt puidu sisse ja tekib parem kontakt värvitava pinnaga.
Värvi kantakse seinale vastavalt laua suunale ning ühtlase kihina – mitte liiga paksult kuna liialt paksult kantud värv hakkab kergemini kooruma.
Hoolduse puhul võib piirduda ka ühekordse värvimisega juhul, kui hooldust on tehtud regulaarselt. Kui fassaad on pikemalt hoolduseta, siis võiks fassaadi värvida kaks korda.
Eemalda teibid akendelt ja ustelt vahetult pärast värvimist, et vältida teibi kinni kuivamist avatäidetele.
Samamoodi tuleks hooldada ja värvida ka puidust piirdeaedasid.
Kui tunned soovid fassaadi või puitaia töötlemise ja hooldamise eksperdiga läbi arutada, siis võta julgelt ühendust!
